Зокрема їх ввели проти понад 40 осіб та структур, які надають Лукашенку гроші для збагачення та фінансують його режим. Відповідні документи Байден підписав у річницю невизнаних міжнародною спільнотою виборів в Білорусі 9 серпня.
Штати запровадили масштабні санкції проти режиму Білорусі
"У річницю шахрайських виборів в Білорусі 9 серпня 2020 року, президент Джо Байден підписав виконавчий указ про подальші наслідки для Олександра Лукашенка та його режиму", – мовиться на сайті Білого дому.
Зокрема там пояснюють, що санкції ввели через:
- атаки режиму проти демократичних прагнень та прав білоруського народу;
- транснаціональні репресії та зловживання;
- а також порушення міжнародних норм та корупцію.
У Міністерстві фінансів США розповіли, що це найбільший пакет санкцій проти білоруського режиму. Зокрема санкції ввели проти "гаманців" Олександра Лукашенка – людей та компаній, які надають кошти для збагачення Лукашенка, фінансують його корумпований режим та самі отримують вигоди від режиму у вигляді пільг, вигідних контрактів, монополій.
Під санкції США потрапили 23 людини та 21 компанія:
- енергетичний "гаманець" Лукашенка – олігарх Мікалай Воробей (фігурант санкційних списків Євросоюзу, Британії і Канади) і пов'язані з ним компанії – "БелКазТранс" та "БелКазТранс Україна", "Інтерсервіс", "ННК", "Абсолютбанк", Bremino Group;
- тютюновий "гаманець" Алексей Алексін та пов'язані з ним компанії "Енерго-Ойл", "Інтер Тобакко", "Белнафтегаз";
- будівельний "гаманець" – імперія Карічей, зокрема фірми Dana Holdings Limited та її колишні дочірні компанії. Фірма пов'язана з сербською родиною Каріч, яку вважають близькою до Лукашенка. Під санкції потрапив також громадянин Сербії й Кіпру Нейбоша Каріч;
- державні білоруські підприємства – "Білоруськалій" та тютюнова фабрика "Неман" (найбільший виробник цигарок у Білорусі). Також 3 колишніх директорів підприємств – Андрія Рибакова, Андрія Бунакова та Ігоря Ляшенка.
Також обмеження ввели проти осіб, відповідальних за насильницьке придушення мирних протестів та пов'язаних з інцидентом з літаком компанії Ryanair (коли з рейсу зняли журналіста Романа Протасевича та його дівчину – 24 канал):
- міністра транспорту і комунікацій Білорусі Олексія Авраменка;
- директора департаменту з авіації міністерства транспорту і комунікацій Артема Сікорського.
Під санкції також потрапили Білоруський національний олімпійський комітет (який США звинувачують у відмиванні грошей, ухилянні від санкцій і обході візових заборон), а також низка інших відомих бізнесменів та 15 з ними пов'язаних компаній. У список навіть увійшов приватний "Абсолютбанк".
Коротка передісторія щодо подій в Білорусі
- Вибори президента в Білорусі відбулись у серпні 2020 року. Перемогу нібито здобув Олександр Лукашенко, однак результати голосування не визнає міжнародна спільнота. Білоруси також переконані, що вибори сфальсифікували.
- Попри все, Лукашенко провів таємну інавгурацію. З того часу його називають самопроголошеним президентом Білорусі.
- Після виборів люди вийшли на мирні протести. Однак мирні зібрання досі супроводжуються масовими затриманнями. До людей застосовували силові методи – їх масово затримували, били та катували у СІЗО.